Historia
Od czasów średniowiecznych do popkultury…
Chorał gregoriański to liturgiczny śpiew w kościele rzymskokatolickim, którego melodie śpiewane są bez instrumentalnego akompaniamentu przez jednego lub więcej wykonawców. Kształtował się już od pierwszych wieków chrześcijaństwa, a określa się go "gregoriańskim" nawiązując do imienia papieża Grzegorza I Wielkiego, który skodyfikował jego zasady.
Źródłem chorałowych melodii były śpiewy różnych kultur Zachodu i Wschodu: np. muzyki synagogalnej, muzyki greckiej, bizantyjskiej oraz hymnów wczesnochrześcijańskich. Słuchając chorałów, możemy zatem podziwiać starodawne melodie, i ukryte w nich symbole oraz harmonię współbrzmienia różnych wyznań. Motywy zawarte w chorale gregoriańskim przekazują treść sakralnych słów i łączą się dzięki zastosowaniu skal kościelnych (wzorowanych na tych, których używano w muzyce starożytnej Grecji) oraz odpowiednich interwałów, które również mają w nim swoje głębokie znaczenie.
Językiem chorału gregoriańskiego jest łacina, a klasycznym zespołem wykonawców – chór męski, śpiewający unisono. Współcześnie, chorał gregoriański pojawia się w wielu rodzajach muzyki - jest np. cytowany w muzyce filmowej. W połączeniu z muzyką rock, blues i pop sprawia, że znane utwory popularne stają się prawdziwymi dziełami sztuki. Właśnie nimi uraczymy Państwa podczas koncertów gregorian GRACE.
Gregorian GRACE przenosi chorał gregoriański do współczesnych światowych hitów muzyki popularnej. Robi to w charakterystycznym dla siebie stylu, nie odbiegając daleko od wersji orginalnych. Przekonajcie się Państwo o tym sami podczas naszej trasy koncertowej!
Obrazek w nagłówku: © Taddeo Crivelli - Saint Gregory_Getty Center-PublicDomain via WikimediaCommons
Księga chorałów gregoriańskich: © AdobeStock#95375823Święty
Grzegorz: © Antonello da Messina - Public Domain via WikimediaCommons
Gregoriański zapis mszalny: © AdobeStock#42536758
Mnich w łuku klasztornym: © CCO Public Domain Maxpixel#2173524